444 SEO Reklam Yazılım ve Tasarım
444444444
(Pazartesi - Cumartesi)
info@444seo.com
K:5 D:521 Konak, İzmir
444444444

Netflix reklamsız yayın yapmaya devam edecek!

  • 444 SEO
  • blog
  • Netflix reklamsız yayın yapmaya devam edecek!

Netflix CEO’su Reed Hastings, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, devam eden spekülasyonlara ve yatırımcı baskısına rağmen Netflix’in gelirini artırmak için reklam tabanlı iş modeli benimsemeyi reddettiklerini söyledi. 

Netflix CEO’su Reed Hastings, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, devam eden spekülasyonlara ve yatırımcı baskısına rağmen Netflix’in gelirini artırmak için reklam tabanlı iş modeli benimsemeyi reddettiklerini söyledi. 

HastingsGoogleFacebook ve Amazon gibi teknoloji şirketlerinin online reklamlar konusunda güçlü olduğunu, çünkü birçok kaynaktan veri entegre ettiklerini söylüyor. Ayrıca üç şirketin online reklamcılık işlerinin çoğunu elde edeceğini düşündüğünü sözlerine ekliyor. Reed HastingsNetflix’in 5-10 milyar dolarlık bir reklamcılık işine dönüşmesinin zor olduğunu, şirket için karlılığı getirecek olanın reklam olmadığını belirtiyor.  

2019’da toplam gelir: 5,47 milyar dolar 

Netflix’in reklamsız olarak hizmet vermeye devam edecek olmasının özellikle kullanıcı için güzel bir haber olduğunu söyleyebiliriz. Ancak platformun her zaman böyle mi devam edeceğini söylemek için çok erken. Fakat Netflix’in hedefli reklamlar sunmaması kişisel verilerin korunması konusunda da platformun sıkıntı yaşamamasına olanak sağlıyor. Zira Netflix’in niçin reklama ihtiyaç duymadığını da dördüncü çeyrek sonuçlarına bakarak anlamak mümkün. Netflix, dördüncü çeyrek için Salı günü yayınladığı gelir raporunda, gelirinin analist tahminlerini aştığını belirtti. Şirket, hisse başına 1,30 dolar gelir ile toplam gelirinin 5,47 milyar dolar olduğunu açıkladı. Ayrıca yıl içinde, Netflix hisseleri yüzde 4.58 yükseldi. 

Netflix’in gelirleri artmış olsa da ücretli kullanıcı sayısında geçtiğimiz yıla göre yüzde 27’lik bir düşüş yaşandı. Platform 2019’u 167.09 milyon ücretli üyeyle kapattı. Netflix, Asya-Pasifik, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ülkelerinde abone sayısını ikiye katladı. 

Ancak bu noktada rekabet konusuna da değinmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl streaming alanında Apple, Apple TV+‘ı, Disney de Disney Plus‘ı yayına aldı. HBO’nun dijital yayıncılık platformu HBO Max‘in ise önümüzdeki mayıs ayında aktif edilmesi bekleniyor. Bu platformların açılmasıyla Netflix’in

 

Yorum bırak