Amazon SEO Rehberi

Amazon SEO Türkiye’nin açılmasıyla e-ticaret yapan birçok şirket, satış yaptıkları kategorilere göre Amazon’da da mağaza açmaya başladı. Türkiye’de rekabetin gittikçe arttığı, dünyada zaten en önemli pazaryeri haline gelen Amazon, son zamanlarda Türkiye e-ticaret hacminde artan paydasıyla hızlı bir ivme kazandığını ve daha da önemli hale geleceğini ispatladı. Peki bunca mağaza arasında nasıl öne çıkarsınız? Amazon Türkiye’de organik olarak nasıl daha fazla satış yapabilirsiniz? Cevap: Amazon SEO! Bu yazımızda sizler için Amazon SEO Nedir, nasıl uygulanır ve sizi nasıl öne çıkarır anlatacağız.

Amazon SEO Hizmetleri
% 100 Başarılı SEO Çalışmaları!

Amazon SEO Nedir?
Amazon SEO, Amazon listeleme optimizasyonu yaparak reklam ve pazarlama bütçenize dokunmadan, organik olarak Amazon’da daha görünür olmanıza ve böylelikle satışlarınızı artırmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Amazon SEO ile mağaza ve ürünlerinizin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda çıkması için arama motoru optimizasyonu yapmış olursunuz.

2023 Amazon Güncel Komisyon Oranlarını öğrenmek için tıklayın!
Amazon Listeleme Optimizasyonu- A9 Nedir?

Doğru Anahtar Kelime ve Gizli Anahtar Kelime Seçimi: Google Adwords Keyword Planner gibi ücretsiz bir uygulamadan faydalanarak ürününüze uygun anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Ürününüzü tanımlayan ve alakalı olan bütün anahtar kelimeleri listeleyin. Bunu yaparken rakip analizinden de faydalanabilirsiniz. Rakiplerinizden yüksek satış yapanların en çok trafik çeken kelimelerini de listelemek yararlı olacaktır. Gizli anahtar kelime ise Amazon’un ifadeleriyle “ürününüzün keşfedilebilirliğini artırmada” yardımcı olacaktır.
Ürün Başlığı: Amazon’da uzun bir süredir başlıklar kısaltıldı. Ürün tanımını çok net yapan ve hedefe giden ürün başlıkları tercih edilmeli ve ürün başlığı mutlaka anahtar kelimeyi içermeli. Başlık karakter sayısı 200’ü geçmemeli, ayrıca sonuna marka adı eklenmeli. Amazon ayrıca her kelimenin baş harfinin büyük olmasını öneriyor, ek olarak ürün adediyle ilgili bilgi de içerebilir.
Ürün Özellikleri: Ürün özelliklerinizi, her bir bullet point ürününüzün önemli bir özelliğini açıklayacak şekilde yazın. Anlaşılır ve soru işaretine yer bırakmayacak şekilde olmasına dikkat edin. Her bir bullet point’e anahtar kelimeleri serpiştirin. Uygun kullanım ve bakım talimatlarını, ürün boyutunu/bedenini, garanti bilgisini de eklemeyi unutmayın.
Ürün Açıklaması: Ürün açıklaması kısaca ürününüzün ne olduğunu ve ne işe yaradığını anlattığınız alandır. Ürün özellikleri kısmı yoruma yer bırakmayan, daha net bir alanken, ürün açıklaması kısmında daha dikkat çekici ve yaratıcı şeyler yazabilirsiniz. Ürün bilgilerini tamamıyla doldurduğunuzdan, anahtar kelimeleri eklediğinizden ve açıklamanızın özgün olduğundan emin olunuz.
Ürün Görselleri: Unutmayın ki ilk görsel müşteriyi kazanmanızı veya kaybetmenizi belirleyen araç olabilme gücüne sahiptir. Mutlaka yüksek çözünürlükte ve profesyonel çekimler kullanın. Ürününüzün birkaç farklı açıdan gösterildiğine emin olun. İlk görseliniz beyaz bir arka plana sahip olmalıdır ve görselde başka hiçbir obje ve yazı bulunmamalıdır. Amazon 9 görsele kadar izin vermektedir; ilk görselinizden sonra yaşam tarzı kesiti, ürün kullanım alanı gibi görseller ekleyebilirsiniz.
Ürün Yorumları: Amazon’un müşteri memnuniyetini her şeyden önde tuttuğunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Müşterilerden gelen pozitif yorumlar ve mağazanızın çokça ziyaret alması, sıralamada yukarılara çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden müşterilerinizi yorum yazmaya teşvik edecek landing page, forum ve Facebook gruplarından faydalanabilirsiniz.
Kategori Seçimi: En doğru kategori, daha fazla satış demektir. Bu yüzden ürününüzü doğru kategoriye yerleştirmeye özen göstermelisiniz. Bunun için yine küçük bir rakip analizinden faydalanabilirsiniz, elinizdeki ürünü en çok satan 10 rakip firmaya bakıp, ürünü konumlandırdıkları kategoriyi görmek sizi yönlendirecektir.

Amazon FBA Kullanıcısı Olmak: Ürünü deposunda muhafaza etme ve son kullanıcıya ulaştırma işlemini Amazon’un sizin yerinize üstlendiği sistem Amazon FBA, elbette sizi sıralamada daha öne çıkarmaya yardımcı oluyor. Çünkü ürünün Amazon güvencesiyle gönderileceğini bilmek sizi müşteri tarafında da daha cazip kılacaktır. Dilerseniz Amazon FBA sistemini detaylıca anlattığımız yazımıza da göz atabilirsiniz.

SEO, Search Engine Optimization’nın baş harflerinin kısaltmasından oluşur. Arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeye çevirebiliriz. SEO çalışmalarının amacı web sitelerini arama motorlarında ön plana çıkarma ve markaların trendini artırmak için belirli zamanlarda yapılan çalışmalardır.
Amazon SEO; Amazon’daki bir satıcının mağazasını öne çıkarmak için yapılan çalışmaya denir. Amazon, A9 adı verilen algoritma sistemini kullanır.

Peki Amazon Algoritması Nasıl Çalışır?
Google arama motoru algoritması konum, kod ve içerik uzunluğu gibi birçok SEO öğesine bakarken Amazon A9 algoritması ya da güncellenen adı ile A10, temelde yapılan aramalarda ilgi düzeyine en uygun ve dönüşüm oranı (satış) yüksek olan sonuçları gösterir.

Amazon SEO’da Başarılı Olmak Gerekli Olan Faktörler Nelerdir?

Amazon’da sizi öne çıkaracak birçok faktör vardır, bunlardan bazıları şu şekildedir: 

Title (Başlık)

Başlıklar main keyword (ana anahtar kelime) ile başlamalı ve 200 karakteri geçmemelidir. Başlıklarda ürünlerin cazip olan özelliklerine vurgu yapılmalıdır (kırılmaz, yanmaz). Başlık sonunda mutlaka marka yazmalıdır.

Dönüş oranı (Conversion Rate)

Satış yapılan ürün tıklandıkça, ürün satışı arttıkça ve müşterilerden gelen olumlu yorum ve puanlar sayesinde Amazon, bu ürünü daha fazla ön plana çıkaracaktır.

Kategori Seçimi (Category)

Doğru kategori seçimi ile çok fazla satış yapılabilir. Bu nedenle doğru kategori seçimi önemlidir, doğru kategoriyi bulmak için diğer satıcıların ürünleri incelenebilir. Burada doğru kategori, ilgili ürünü en çok satan satıcıların seçtiği kategori olabilir.

Mağaza Adı

Mağaza adının anahtar kelimeler arasında olması etkili olacaktır.

444 SEO – Amazon SEO Çalışmaları

Amazon SEO arama motorları ile benzerlik gösterse de Amazon’un bir alışveriş sitesi olduğu unutulmamalıdır. Burada Amazon algoritmasının temel amacı, müşteri aramalarında alaka düzeyi en yüksek olan ve en çok satışa dönen ürünleri müşterilere sunmaktır. Algoritmanın, ürünleri düzgün bir şekilde seçebilmesi doğru SEO uygulamalarına bağlıdır. Ayrıca müşteriler ile kurulan olumlu iletişimler de dönüşüm oranlarını olumlu yönde etkiler. Algoritmanın çalışma prensibi anlaşıldığında, doğru stratejiler ile yüksek satış oranlarına ulaşılabilir.

444 Google SEO Hizmetleri

Proje ve SEO Çalışmaları

Anahtar Kelime ve Sektör Analizleri için Gelişmiş bir SEO Araçları ile teknik Analizler Sunar.

““SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinin kısaltılmasıdır.”
444 SEO
“444 SEO Hizmetlerinde Google Aramalarında İlk Sayfaya Getirmeden ödeme almıyoruz..”
444 SEO
“Kurumsal SEO Çalışmalarında Sözleşmeli ve Garantili SEO Hizmeti sunan Türkiyenin En Eski SEO Ajanslarından birisidir.”
444 SEO
Yıllık Deneyim ve Tecrübe

Amazon SEO Hizmetlerinde size neyi sunuyoruz?:

95% Site İçi Hız Optimizasyonu

Sayfa içi SEO ayarlarının düzenlenmesi ve çözümü ve Mobil ve Masa üstü hız oranın tespiti ve giderilmesi.

Mobil Uyumluluk
 • Mobil uyumluluk ( Responsive ) ayarlarının yapılması.
 • İç ve dış Link ve Bağlantı yapılarının SEO ya uygun olarak hazırlanması
Site Link İnşaası

Site dışı bağlantı sorunlarının tespiti ve çözümü

 • İç ve dış Link ve Bağlantı yapılarının SEO ya uygun olarak hazırlanması
 • Resimlerin optimize edilerek daha hızlı açılması.

Amazon SEO Fiyatları

Başlangıç Paketi

1200 TL

1 Aylık Çalışma

 • 1 Adet Anahtar Kelime
 • Amazon de ilk Sayfa Garantili
 • 2 Hafta Kalıcılık Garantili

Orta Düzey Paket

2300 TL

1 Aylık Çalışma

 • 2 Adet Anahtar Kelime
 • Amazon de İlk Sayfa Garantili
 • 3 Hafta Kalıcılık Garantisi

Gelişmiş Paket

3200 TL

1 Aylık Çalışma

 • 3 Adet Anahtar Kelime
 • Amazon de İlk Sayfa Garantili
 • 1 Ay Kalıcılık Garantisi

Amazon SEO Tekliflerinden Hemen yararlan

Amazon SEO çalışmalarında Mağaza Bilgilerinizi ve Şifrenizi istemiyoruz, İhtiyacımız olan tek şey ürün ve linkiniz. Detaylı Bilgi Almak için Teklif Al butonundan Bizi Arayabilirsiniz.