SEO & Bilgi Bankası

SEO Çalışmalarında Kullanılan SEO Araçları ve Teknikleri Nelerdir? SEO Çalışması Nasıl Yapılır ?

SEO Terimi

“SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Her arama motorunun farklı sıralama ve kalite sinyalleri bulunmaktadır.”

Eğer bir web sitesi sahibi iseniz ve başta google olmak üzere diğer arama motorlarında çıkmak istiyorsanız, Arama motorlarının kendi servislerine kayıt olarak başlamanız gerekir. Google için Başta :

  1. Google Search Console Tools Aracına kayıt olarak web sitenizi doğrulayarak site haritasını ve URL ( link ) yapısını buraya doğru bir şekilde girmeniz gerekir.
  2. google analytics aracıdır ve web sitenize kim nereden ziyaret etmiş oturum da kalma sürecine kadar bir çok analizi buradan test edebilirsiniz.
  3. PageSpeed Insights Aracıdır, Web sitenizi hem mobil de hem de masa üstündeki performansını ve hız testini öğrenilirsiniz. Eğer web siteniz ciddi anlamda yavaş ise buna neden olan etkenleri buradan test edebilir ve düzenleme yapabilirsiniz.

SEO Temel olarak iç ve dış seo olarak iki ana kolda incelersek, bunlardan diğeri ise dış seo dur. Dış SEO Backlink çalışması ve web sitemizin arama motorlarında ilk sayfaya gelmesini tetikleyecek bazı çalışmalardır. Bunlarda en çok tercih edilen araçlardan bir tanesi

  1. Ahrefs : Aracı ile DR ( domain rating ) dediğimiz alan adınızın değerini, aldığınız Linkleri, Google aramalarında çıkan anahtar kelimenizi ve aylık hit ( ziyaretçi ) nizi ölçebileceğiniz bir araçtır.
  2. Semrush : Ahrefs gibi Semrush da SEO araçlarından birisidir. Ahrefs de yapılan testler ve araçları da Semrush aracılığı ile Öğrenebilirsiniz. Ayrıca gerek Ahrefs gerek ise semrush sadece dış seo değil, iç sayfada oluşan hataları ve rakiplerinizi sizler için analiz eder.

SEO tamamen bir yarıştır, ve sitenizin iyi optimize edilmesinden tutun, hız testi, kaliteli ve orjinal içerik, backlink domain yaşı gibi bir çok google seo kriteri mevcuttur. Eğer SEO ile ilgili ciddi anlamda bilginiz yoksa bırakın uzmanlar işini yapsın.

SEO Nedir? SEO çalışması Nasıl Yapılır?

“SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Her arama motorunun farklı sıralama ve kalite sinyalleri bulunmaktadır.”

seo bilgi bankası

SEO Araçları Nelerdir? SEO da kullanılan Teknikler Nelerdir?

SEO araçları, web sitelerinin arama motoru sonuçlarında daha iyi görünmesini sağlamak için kullanılan araçlar anlamına gelir. Google Search console, Google Page Speed, Ahrefs gibi araçlar temel araçlardır.

Arama motorlarında kullanıcıların arama yaparken kullandığı kelimeler veya ifadeler.

Hedef kitlenin arama alışkanlıklarını ve ilgi alanlarını anlamak için yapılan çalışmalar.

Bir web sitesinin belirli sayfalarının içeriğini, başlıklarını, meta açıklamalarını ve diğer öğelerini optimize etme işlemi.

Bir web sitesinin dış bağlantılar, sosyal medya paylaşımları ve çevrimiçi itibar gibi faktörler aracılığıyla dış dünyadaki etkileşimlerini artırma işlemi.

Web sitesinin teknik altyapısını optimize etme işlemi. Bu, site hızı, mobil uyumluluk, HTTPS kullanımı, site haritaları ve yapılandırılmış veri işaretleme gibi faktörleri içerir.

Bir web sitesinin diğer web sitelerinden aldığı bağlantıların kalitesi ve miktarı.

Bir web sayfasının arama sonuçlarında görünen kısa açıklama metni.

Bir web sitesinin hiyerarşik olarak düzenlenmiş tüm sayfalarının listesini içeren bir dosya veya sayfa.

Arama motorlarının kullanıcılara bir arama sorgusu için döndürdüğü sonuç sayfası.