BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers), Google’ın doğal dil işlemede kullandığı bir tekniktir. Bu teknik, Google’ın kullanıcıların arama sonuçlarını daha iyi analiz etmesine ve kullanıcıların arama niyetine daha uygun sonuçlar sunmasına yardımcı olacaktır. BERT, kelimeleri tek tek değil, önündeki ve arkasındaki kelimelerle birlikte değerlendirir1. Bu sayede, özellikle uzun ve karmaşık kullanıcı sorgularını çok daha iyi anlamayı amaçlamaktadır.

BERT SEO’yu Nasıl Etkiler?

BERT algoritması, SEO üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. BERT, kullanıcıların karmaşık sorgularını daha iyi anlamak ve daha alakalı sonuçlar sunmak için dilin bağlamını daha derin bir seviyede çözümlemeye yardımcı olur. Bu, markaların ve içerik oluşturucuların kullanıcıların daha spesifik ve karmaşık sorgularına yanıt veren daha odaklanmış ve değerli içerik oluşturmasını gerektirir.

BERT, Google’ın sıralama sistemine katkı sağlar. Google, bir sorgunun BERT’in yardımıyla daha iyi anlaşılabildiğini düşündüğü zaman Google onu kullanacaktır. Aslında, tek bir sorguda sorguyu anlamak için BERT de dahil olmak üzere birden fazla yöntem kullanılabilecektir.

BERT Google algoritması, SEO çalışmalarınızı daha da geliştirmenize yardımcı olabilir. Ancak, BERT algoritmasına karşı direkt bir optimizasyon çalışması yapılamaz. Bunun yerine, içeriklerinizi ve SEO stratejilerinizi, kullanıcıların arama niyetlerini daha iyi anlamak ve karşılamak üzere optimize etmek önemlidir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir