• Tutarlı SEO stratejisi: Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti aldığınızda siteniz için tutarlı bir SEO stratejisi belirlenmelidir. Bu strateji sayesinde çalışmanın kapsamı belirlenir. Neler ihtiyacınız olduğu kadar nelere ihtiyacınız olmadığını da belirlemek, bu aşamada hayati önem taşır. Başarılı bir strateji için mevcut durumunuz, hedefler ve potansiyel pazar araştırmaları gibi verilerin de işin içine katılması gerekir.
  • Anahtar Kelime Araştırması: İnternet dünyasında uzun uzadıya görebileceğiniz tek şey içerikler olacaktır. Ziyaretçiler ise size romanlardan zıplayan cümleler yerine anahtar kelimelerle ulaşır. SEO stratejiniz belirlenirken hangi anahtar kelimelerin sizin için önemli olduğu belirlenmeli, strateji pekiştirilmelidir. Anahtar kelime araştırması kıldan ince bir köprüye benzer. Doğru anahtar kelimeleri belirlemek ise uzmanlığına ihtiyaç duyar. En popüler anahtar kelimeleri hedeflemek her zaman başarıyı altın tepside sunmaz. Bazen daha derin düşünüp, gözden kaçan anahtar kelimeler hedeflenmelidir. Ancak bu sayede rakiplerinizin boş bıraktığı köşeleri kaparak önemli bir avantaja sahip olabilirsiniz.
  • Site içi SEO çalışmaları: SEO’nun kalbi sitenizin içidir. İnsanları dayalı döşeli pırıl pırıl mağazalara çekmek, derme çatma kulübeden bozma dükkanlara çekmekten daha kolaydır. Tüm Site içi SEO kriterleri göz önüne alınarak siteniz üstünde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmelidir. Sitenizin sayfa yapısı, açılış süreleri, teknik optimizasyon yeterliliği, içerikler ve CTA butonları gibi birçok detayın elden geçirilmesi gerekir. İhtiyaç duyulması halinde A/B testleri uygulanarak, maksimum performansın alınacağı yerleşimlere karar verilmeli ve kullanıcı deneyimi adına her şey eksiksiz yapılmalıdır. Birçok yerde duyduğunuz ve okuduğunuz “SEO uyumlu” olma süreci site içi SEO çalışmalarının bütününden ibarettir.
  • Site dışı SEO: Site içi SEO’nuz ne kadar başarılı olursa olsun Site Dışı SEO’ya emek, zaman ve yatırım yapmazsanız istediğiniz başarıyı yakalayamazsınız. Google bir sitenin kaliteli olduğuna karar verirken 200’ün üstünde kritere göz önünde bulundurur. Her biri ayrı önem puanına sahip bu kriterlerde sayfa otoritesi önemlidir. Google’ın arama botları diğer sayfalardaki doğal linkler yardımıyla siteniz hakkında nihai algısını oluşturur. Kurumsal SEO çalışmalarında markaya özgü hedefler ve strateji doğrultusunda bir link profili tablosu çizilir. Bu tablo kararınca, siteniz hakkında arama motoruna olumlu sinyaller gönderecek linkler edinilir. Site dışı SEO çalışmaları işin en zor yanı olduğu kadar optimizasyonun kaderini belirleyen en önemli kısımdır.
  • Takip ve Raporlamalar: Üçüncü ve son kez tekrarlayalım: SEO bir olay değil, olgudur. Kurumsal SEO çalışmaları bir haftada sonuçlanabilecek kadar basit işlemler değildir. Hedefleriniz doğrultusunda aylar süren çalışmaların yapılması gerekebilir. Başarıyı elde ettikten sonra zirvede kalmak ve başarınızı korumanız da önemlidir. Siz çikolatalı pasta diliminizin size yaşattığı mutlulukla ilgilenirken, rakipleriniz pastanızı elinizden almak için çalışacaktır. İyi bir SEO ajansını diğerlerinden ayıran başarılı takip süreci ve raporlamalardır. Çalışmaların size bildirilmesi kontrolü elinizde tuttuğunuzu hissettirirken, sürekli takip edilmesi, risk oluştuğunda kaybı kısa sürede telafi etmeye yardımcı olur. Kurumsal SEO’da başarı elde etmek; bolca zaman, çaba ve yatırım yapmanızı gerektirebilir.

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın